Skip to content

141 W Atlantic AvenueVillas, NJ 08251

Built 1967

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 13, 2008

Property Information

Block131
Lot65
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,068
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
59%
Improvement Value:$60,800
41%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,012+1.6%
2024$2,964+6.4%
2023$2,787+1.7%
2022$2,741+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,068DeedBook 3366, Page 615

Property Sale

Sale
$58,900
DeedBook 2754, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1967