Skip to content

206 W Bates AvenueVillas, NJ 08251

Built 1925

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Sep 29, 1995

Property Information

Block140
Lot53
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage727
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
66%
Improvement Value:$46,400
34%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,761+1.6%
2024$2,717+6.4%
2023$2,555+1.7%
2022$2,512+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$64,000

To:

Sq Ft727DeedBook 2629, Page 18

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1579, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1925