Skip to content

46 E New York AvenueVillas, NJ 08251

Built 1933

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block166
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage741
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
63%
Improvement Value:$44,000
37%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,388+1.6%
2024$2,351+6.4%
2023$2,210+1.7%
2022$2,174+2.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$46,000

To:

Sq Ft741DeedBook 3698, Page 748

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 3401, Page 199

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 3278, Page 156

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 3015, Page 227

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 2863, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 19260, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1933