Skip to content

331 E Miami AvenueVillas, NJ 08251

Built 1947

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block14
Lot43
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage600
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,000
72%
Improvement Value:$35,800
28%
Total Assessment$127,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,337+1.8%
2024$2,296-4.1%
2023$2,394+1.7%
2022$2,354+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft600DeedBook 4195, Page 752

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 3408, Page 627

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 2013, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1947