Skip to content

151 E Pacific AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Dec 10, 2004

Property Information

Block85
Lot43
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
72%
Improvement Value:$26,700
28%
Total Assessment$94,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,917+1.6%
2024$1,886+6.4%
2023$1,774+1.7%
2022$1,744+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft600DeedBook 3124, Page 737

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 2721, Page 162

Property Sale

SaleMulti
$26,500
DeedBook 1537, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1940