Skip to content

26 Ohio AvenueVillas, NJ 08251

Built 1994

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 3, 2019

Property Information

Block215
Lot31
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,800
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
42%
Improvement Value:$132,200
58%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,590+1.6%
2024$4,518+6.4%
2023$4,248+1.7%
2022$4,178+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 3865, Page 637

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 3707, Page 390Recorded12/14/2016

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 3619, Page 308Recorded4/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1994