Skip to content

26 Maryland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$118,800
Last Sale Date
Apr 26, 2013

Property Information

Block223
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage552
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
69%
Improvement Value:$38,400
31%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,477+1.6%
2024$2,438+6.4%
2023$2,293+1.7%
2022$2,255+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,800

To:

Sq Ft552DeedBook 3534, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1950