Skip to content

109 W Wilde AvenueVillas, NJ 08251

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block241
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
66%
Improvement Value:$42,100
34%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,471+1.6%
2024$2,432+6.4%
2023$2,287+1.7%
2022$2,249+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2419, Page 281

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 1517, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1961