Skip to content

126 W Wilde AvenueVillas, NJ 08251

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2026

Property Information

Block246
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage720
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
72%
Improvement Value:$38,900
28%
Total Assessment$138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,811+1.6%
2024$2,767+6.4%
2023$2,602+1.7%
2022$2,559+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958