Skip to content

209 Spruce AvenueVillas, NJ 08251

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block310
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage720
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,800
73%
Improvement Value:$33,000
27%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,465+1.6%
2024$2,426+6.4%
2023$2,281+1.7%
2022$2,244+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954