Skip to content

119 Ridgewood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Jul 14, 2003

Property Information

Block277
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage468
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
68%
Improvement Value:$39,500
32%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,500+1.6%
2024$2,460+9.2%
2023$2,253+1.7%
2022$2,216+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft468DeedBook 3030, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1950