Skip to content

47 Pinetree DriveVillas, NJ 08251

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block282
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,229
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
57%
Improvement Value:$64,000
43%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,996+1.6%
2024$2,948+6.4%
2023$2,772+3.6%
2022$2,675+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$47,500

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 3814, Page 477

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 2849, Page 137

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 1586, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1949