Skip to content

51 Pinetree DriveVillas, NJ 08251

Built 1963

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block282
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage684
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
63%
Improvement Value:$52,900
37%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,892+1.6%
2024$2,847+6.4%
2023$2,677+1.7%
2022$2,632+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft684DeedBook 3638, Page 647

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 1505, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1963