Skip to content

1916 Bayshore RoadVillas, NJ 08251

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block328
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
41%
Improvement Value:$101,500
59%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,485+1.6%
2024$3,430+6.4%
2023$3,225+1.7%
2022$3,172+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 3103, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$16,000
DeedBook 2950, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 1487, Page 212