Skip to content

71 Oak AvenueVillas, NJ 08251

Built 1951

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
May 28, 1987

Property Information

Block302
Lot37
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,161
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
63%
Improvement Value:$55,400
37%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,064+1.6%
2024$3,016+6.4%
2023$2,836+1.7%
2022$2,789+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000

To:

Sq Ft1,161DeedBook 1693, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1951