Skip to content

116 E Florida AvenueVillas, NJ 08251

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2010

Property Information

Block30
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,366
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,400
29%
Improvement Value:$188,500
71%
Total Assessment$263,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,341+1.6%
2024$5,257+6.4%
2023$4,943+1.7%
2022$4,861+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948