Skip to content

206 Walnut AvenueVillas, NJ 08251

Built 1954

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jul 1, 1993

Property Information

Block310
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,024
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
50%
Improvement Value:$106,600
50%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,344+1.6%
2024$4,275+6.4%
2023$4,019+1.7%
2022$3,953+47.3%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft2,024DeedBook 2370, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1954