Skip to content

1206 Delaware AvenueVillas, NJ 08251

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2013

Property Information

Block310
Lot31
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage776
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
74%
Improvement Value:$44,300
26%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,447+1.6%
2024$3,392+6.4%
2023$3,190+1.7%
2022$3,137+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$177,700
DeedBook 3369, Page 564

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2758, Page 436

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 1441, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1954