Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
217 Evergreen AvenueVillas, NJ 08251
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2002
Property Information
Block336
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.26
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$102,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$102,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,073 | +1.6% |
| 2024 | $2,040 | +6.4% |
| 2023 | $1,918 | +1.7% |
| 2022 | $1,886 | +2.4% |
Property History
No events match the selected filters.