Skip to content

211 Evergreen AvenueVillas, NJ 08251

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2025

Property Information

Block336
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,440
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,200
37%
Improvement Value:$140,400
63%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,485+1.6%
2024$4,414+6.4%
2023$4,151+1.7%
2022$4,082+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$264,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 3577, Page 991

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3507, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1963