Skip to content

30 Cloverdale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 1993

Property Information

Block348
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
75%
Improvement Value:$26,700
25%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,200+1.6%
2024$2,165+6.4%
2023$2,036+1.7%
2022$2,002+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940