Skip to content

26 Cloverdale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1942

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 24, 2012

Property Information

Block348
Lot25
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,548
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
41%
Improvement Value:$118,600
59%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,060+81.0%
2024$2,243+6.4%
2023$2,109+1.7%
2022$2,074+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,548DeedBook 3495, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 1734, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1942