Skip to content

10 Oakwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 31, 2002

Property Information

Block366
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,560
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
36%
Improvement Value:$166,100
64%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,277+1.6%
2024$5,193+6.4%
2023$4,883+1.7%
2022$4,802+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,560DeedBook 2967, Page 319

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 2867, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1978