Skip to content

315 Oakdale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1974

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jun 19, 1997

Property Information

Block378
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,448
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$141,900
64%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,491+1.6%
2024$4,420+6.4%
2023$4,156+1.7%
2022$4,087+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000

To:

Sq Ft2,448DeedBook 2718, Page 74

Property Sale

SaleMulti
$39,500
DeedBook 1562, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1974