Skip to content

218 Beechwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 1999

Property Information

Block379
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
54%
Improvement Value:$68,200
46%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,750+1.8%
2024$2,702+7.0%
2023$2,526+1.9%
2022$2,480+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974