Skip to content

215 Oakdale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1974

Last Sale Price
$80
Last Sale Date
Sep 21, 2010

Property Information

Block379
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage832
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
59%
Improvement Value:$55,800
41%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,749+1.6%
2024$2,705+6.4%
2023$2,544+1.7%
2022$2,501+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 1748, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1974