Skip to content

220 Beechwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1974

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block379
Lot56
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,746
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
42%
Improvement Value:$117,700
58%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,082+7.8%
2024$3,787+6.4%
2023$3,561+1.7%
2022$3,502+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$239,000

To:

Sq Ft1,746DeedBook 3735, Page 940

Property Sale

Sale
$67,840
DeedBook 2975, Page 414

Property Sale

Sale
$69,190
DeedBook 2903, Page 583

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 2292, Page 228

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 1658, Page 1025

Property Built

Built

Year Built: 1974