Skip to content

211 Hollywood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Mar 30, 1998

Property Information

Block392
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
59%
Improvement Value:$56,600
41%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,515+1.8%
2024$2,471+7.0%
2023$2,309+1.9%
2022$2,266+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$64,000

To:

Sq Ft680DeedBook 2750, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 1704, Page 1025

Property Built

Built

Year Built: 1978