Skip to content

125 Shadeland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Date
Jun 2, 1987

Property Information

Block397
Lot24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage816
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
58%
Improvement Value:$58,400
42%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,801+1.6%
2024$2,757+6.4%
2023$2,592+1.7%
2022$2,549+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978