Skip to content

129 Shadeland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1986

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Feb 28, 1992

Property Information

Block397
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
59%
Improvement Value:$55,500
41%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,493+1.8%
2024$2,449+7.0%
2023$2,288+1.9%
2022$2,246+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft720DeedBook 2228, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1986