Skip to content

130 Hollywood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block397
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage704
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
53%
Improvement Value:$70,500
47%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,046+1.6%
2024$2,998+6.4%
2023$2,819+1.7%
2022$2,772+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft704DeedBook 3687, Page 444Recorded7/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3101, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$65,900
DeedBook 2589, Page 167

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 1843, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1978