Skip to content

251 Walnut LaneCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block428
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage926
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
57%
Improvement Value:$52,200
43%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,446+1.5%
2024$2,409+6.6%
2023$2,260+1.5%
2022$2,226+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000

To:

Sq Ft926DeedBook 4111, Page 114

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft926DeedBook 4076, Page 808Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$27,950
DeedBook 1406, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1965