Skip to content

649 Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 1948

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block452
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
63%
Improvement Value:$49,200
37%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,713+1.6%
2024$2,671+6.6%
2023$2,506+1.5%
2022$2,469+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 3926, Page 218

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 3309, Page 493

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2992, Page 823

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 1904, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1948