Skip to content

327 Oak AvenueCape May, NJ 08204

Built 1972

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Dec 12, 1985

Property Information

Block469
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,277
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
37%
Improvement Value:$156,200
63%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,010+1.5%
2024$4,934+6.6%
2023$4,629+1.5%
2022$4,560+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000

To:

Sq Ft2,277DeedBook 1621, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1972