Skip to content

344 Willow DriveCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Aug 31, 1997

Property Information

Block447
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.01

Building Details

Building Class16.5
Description2S-F-F-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,350
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,300
35%
Improvement Value:$178,600
65%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,554+1.6%
2024$5,469+6.6%
2023$5,131+1.5%
2022$5,054+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft2,350DeedBook 2728, Page 43

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1563, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1977