Skip to content

977 Shirley AvenueCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 29, 2001

Property Information

Block478
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class16.5
Description2SF-2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,167
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
25%
Improvement Value:$271,100
75%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,348+1.5%
2024$7,236+6.6%
2023$6,789+1.5%
2022$6,688+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft3,167DeedBook 2914, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$13,000
DeedBook 1736, Page 183