Skip to content

3802 Bybrook DriveVillas, NJ 08251

Built 1977

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Apr 23, 1993

Property Information

Block512.09
Lot3069
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,226
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
48%
Improvement Value:$113,700
52%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,185+1.5%
2024$4,122+18.8%
2023$3,469+1.6%
2022$3,413+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$79,900

To:

Sq Ft1,226DeedBook 2353, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 1739, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1977