Skip to content

3704 Bybrook DriveVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2005

Property Information

Block512.09
Lot3073
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
55%
Improvement Value:$86,800
45%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,890+1.5%
2024$3,834+6.3%
2023$3,606+1.6%
2022$3,548+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$209,000
DeedBook 3089, Page 624

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 2689, Page 780

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 1714, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1978