Skip to content

3904 Bybrook DriveVillas, NJ 08251

Built 2002

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Aug 20, 2002

Property Information

Block512.09
Lot3063
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,898
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
40%
Improvement Value:$157,600
60%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,076+1.5%
2024$4,999+6.7%
2023$4,687+1.7%
2022$4,608+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$274,900

To:

Sq Ft1,898DeedBook 2980, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 1926, Page 288

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 1479, Page 900