Skip to content

105 Pinewood RoadCape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 26, 2003

Property Information

Block516
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage669
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
71%
Improvement Value:$41,600
29%
Total Assessment$141,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,872+1.5%
2024$2,831+6.3%
2023$2,662+1.6%
2022$2,620+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft669DeedBook 3047, Page 35

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 2982, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2087, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1963