Skip to content

111 Pinewood RoadCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Jun 20, 2003

Property Information

Block516
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage969
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
63%
Improvement Value:$63,900
37%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,527+1.5%
2024$3,476+6.3%
2023$3,269+1.6%
2022$3,217+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

To:

Sq Ft969DeedBook 3026, Page 397

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2367, Page 97

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2084, Page 10

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 1501, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1953