Skip to content

10 Pinewood RoadCape May, NJ 08204

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block517
Lot24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,462
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,000
24%
Improvement Value:$468,100
76%
Total Assessment$616,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,495+1.5%
2024$12,316+6.3%
2023$11,583+1.6%
2022$11,398+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$15,900
DeedBook 1591, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1985