Skip to content

19 Fernwood RoadCape May, NJ 08204

Built 2017

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block517
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,872
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
36%
Improvement Value:$177,700
64%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,618+1.5%
2024$5,537+6.3%
2023$5,208+1.6%
2022$5,125+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 3720, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

DeedBook 3697, Page 25Recorded10/3/2016