Skip to content

6 Pinewood RoadCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2007

Property Information

Block517
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,351
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,000
51%
Improvement Value:$165,200
49%
Total Assessment$337,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,838+1.4%
2024$6,741+6.3%
2023$6,339+1.6%
2022$6,238+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$64,250
DeedBook 2895, Page 59

Property Sale

SaleMulti
$44,500
DeedBook 1465, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1965