Skip to content

11 Cedarbrook RoadCape May, NJ 08204

Built 1947

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 23, 2018

Property Information

Block524
Lot35
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage930
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
77%
Improvement Value:$39,500
23%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,559+1.4%
2024$3,508+6.3%
2023$3,299+1.6%
2022$3,247+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft930DeedBook 3803, Page 204

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2983, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1947