Skip to content

7 Cedarbrook RoadCape May, NJ 08204

Built 2019

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block524
Lot40
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class19
Description2S-FR
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,440
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
34%
Improvement Value:$357,800
66%
Total Assessment$541,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,988+1.5%
2024$10,831+6.3%
2023$10,186+1.6%
2022$10,023+202.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft2,440DeedBook 3809, Page 32

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

DeedBook 3667, Page 864Recorded3/17/2016