Skip to content

531 Oxford RoadCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block531
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,312
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
54%
Improvement Value:$93,300
46%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,123+1.5%
2024$4,064+6.3%
2023$3,822+1.6%
2022$3,761+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500

To:

Sq Ft1,312DeedBook 3541, Page 592

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 1632, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1973