Skip to content

401 Clubhouse DriveCape May, NJ 08204

Built 2010

Last Sale Price
$381,500
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block531
Lot45
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,742
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,000
38%
Improvement Value:$216,500
62%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,838+1.5%
2024$6,737+6.6%
2023$6,321+1.7%
2022$6,216+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$381,500

To:

Sq Ft1,742DeedBook 3460, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3402, Page 981

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 3275, Page 532

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 3107, Page 309

Property Sale

SaleMulti
$21,000
DeedBook 1508, Page 1045