Skip to content

26 Delair RoadCape May, NJ 08204

Built 2001

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 3, 2005

Property Information

Block528
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,000
40%
Improvement Value:$194,100
60%
Total Assessment$321,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,512+1.5%
2024$6,419+6.3%
2023$6,037+1.6%
2022$5,940+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 3162, Page 503

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 2912, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$26,500
DeedBook 2749, Page 592

Property Sale

SaleMulti
$24,500
DeedBook 1696, Page 780