Skip to content

5 Beverly RoadCape May, NJ 08204

Built 2006

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Oct 2, 2015

Property Information

Block537
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage816
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
48%
Improvement Value:$171,100
52%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+1.4%
2024$6,579+6.3%
2023$6,187+1.6%
2022$6,088+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,200DeedBook 3647, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 2536, Page 125

Property Sale

SaleMulti
$28,000
DeedBook 1439, Page 938